MIC5366-2.8YMT-TR
Mfr.Part #
MIC5366-2.8YMT-TR
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 4TMLF
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Package / Case :
4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Technology :
CMOS
Input Voltage Absolute-Max :
6 V
Microchip Technology Inc
JESD-30 Code :
S-PDSO-N4
JESD-609 Code :
e4
Dropout Voltage1-Max :
0.31 V
Series :
Seated Height-Max :
0.6 mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Terminal Pitch :
0.625 mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Output Voltage1-Max :
2.884 V
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Outputs :
1
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Length :
1 mm
Voltage Tolerance-Max :
3%
Packing Method :
TR
PSRR :
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
MIC5366
Output Current1-Max :
0.15 A
Adjustability :
FIXED
Number of Terminals :
4
Output Voltage1-Nom :
2.8 V
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Supplier Device Package :
4-TMLF® (1x1)
Voltage Dropout (Max) :
0.31V @ 150mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Dropout Voltage1-Nom :
0.155 V
HTS Code :
Width :
1 mm
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Voltage1-Min :
2.716 V
Current - Output :
150mA
Datasheets
MIC5366-2.8YMT-TR
Microchip Technology MIC5366-2.8YMT-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5366-2.8YMT-TR] Overview
Introducing the MIC5366-2.8YMT-TR from Microchip Technology, a cutting-edge linear voltage regulator designed to meet the stringent demands of modern electronic applications. With a nominal output voltage of 2.8V and a maximum output current of 150mA, this IC offers superior performance and reliability in a compact 4TMLF package.
[MIC5366-2.8YMT-TR] Features
  • Output Voltage: 2.8V
  • Output Current: 150mA
  • Package: 4TMLF
  • Low Dropout Voltage: 200mV at 100mA Load
  • Stable with Ceramic Output Capacitor
  • High PSRR: 60dB at 1kHz
  • Low Noise: 30μVrms (10Hz to 100kHz)
  • Thermal Shutdown and Current Limit Protection
  • Wide Operating Temperature Range: -40°C to +125°C