MIC5366-2.1YMT-TZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5366-2.1YMT-TZ
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.1V 150MA 4TMLF
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Base Part Number :
MIC5366
Line Regulation :
0.3 %
Seated Height-Max :
0.6 mm
Output Voltage1-Min :
2.037 V
Base Product Number :
MIC5366
Number of Functions :
1
Microchip
Output Type :
FIXED
PSRR :
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Terminal Form :
NO LEAD
Output Voltage 1 :
2.1V
Width :
1 mm
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Supplier Package :
UDFN
Number of Terminals :
4
Factory Lead Time :
7 Weeks
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Output Voltage1-Nom :
2.1 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Pin Count :
4
Dropout Voltage1-Max :
0.38 V
Current - Output :
150mA
Mounting :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Series :
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Output Configuration :
Positive
Load Regulation :
1 %
RoHS :
Details
yes
Voltage Dropout (Max) :
0.38V @ 150mA
Product Status :
Active
Length :
1 mm
Current - Quiescent (Iq) :
39μA
Reach Compliance Code :
Compliant
Function :
LDO
Brand :
Min Current Limit :
200mA
Package Shape :
Square
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Voltage :
2.1V
Control Features :
Enable
Output Voltage1-Max :
2.163 V
Number of Terminations :
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Terminal Pitch :
0.625mm
Screening Level :
Extended Industrial
Dropout Voltage :
180mV
Number of Outputs :
Terminal Position :
Dual
Junction to Ambient :
240 °C/W
Voltage - Output (Max) :
Height Seated (Max) :
0.6mm
Output Current :
0.15 A
Pbfree Code :
yes
JESD-30 Code :
S-PDSO-N4
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Supplier Device Package :
4-TMLF® (1x1)
Input Voltage (Min) :
2.5V
Polarity :
Positive
Input Voltage Range :
2.5, 5.5 V
Datasheets
MIC5366-2.1YMT-TZ
Microchip Technology MIC5366-2.1YMT-TZ
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5366-2.1YMT-TZ Overview
The Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5366-2.1YMT-TZ is a high-performance, compact solution designed for applications requiring a reliable and stable voltage supply. This linear regulator delivers a fixed output of 2.1V with a capability of up to 150mA current supply, ideal for low-power consumption devices. Manufactured by Microchip Technology, this regulator ensures excellent load and line regulation, complemented by a low dropout voltage, making it particularly suitable for battery-powered devices. Its ultra-small 4TMLF package makes it an excellent choice for space-constrained applications, providing high efficiency in a miniature footprint.