MIC5353-2.8YMT-TR
Mfr.Part #
MIC5353-2.8YMT-TR
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Description
IC REG LINEAR 2.8V 500MA 6TMLF
Voltage Regulators - Linear
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Output Voltage1-Max :
2.884 V
Output Voltage :
2.8V
Length :
1.6 mm
Seated Height-Max :
0.6 mm
HTS Code :
Number of Terminals :
6
Load Regulation :
0.15 %
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Microchip
Type :
High Performance
Output Voltage1-Nom :
2.8 V
Number of Pins :
6
Min Operating Temperature :
-40°C
Dropout Voltage1-Max :
0.35 V
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 500mA
Surface Mount
Quiescent Current :
90 uA
EAR99
Output Voltage Range :
Line Regulation :
0.05 %/V
Product :
LDO Voltage Regulators
Min Current Limit :
600mA
Output Current :
500 mA
Package / Case :
6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Supplier Device Package :
6-TMLF® (1.6x1.6)
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Package Shape :
Square
Current - Quiescent (Iq) :
175μA
Output Current1-Max :
0.5 A
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
ROHS3 Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Base Part Number :
MIC5353
Output Voltage1-Min :
2.716 V
PSRR :
60dB (1kHz)
Current - Output :
500mA
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Terminal Pitch :
0.5 mm
Base Product Number :
MIC5353
Voltage - Input (Max) :
6V
Number of Outputs :
1 Output
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Product Category :
Width :
1.6 mm
Dropout Voltage :
160mV
JESD-30 Code :
S-PDSO-N6
Brand :
Datasheets
MIC5353-2.8YMT-TR
Microchip Technology MIC5353-2.8YMT-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5353-2.8YMT-TR] Overview
Welcome to the cutting-edge world of voltage regulation with Microchip Technology's MIC5353-2.8YMT-TR. This integrated circuit (IC) represents the pinnacle of linear voltage regulation technology, offering unparalleled precision and reliability. Designed to meet the demands of today's sophisticated electronic devices, this 2.8V regulator ensures stable power delivery with a maximum output current of 500mA. Its compact 6-TMLF package makes it ideal for space-constrained applications where size and performance are paramount.
[MIC5353-2.8YMT-TR] Features
  • Ultra-precise voltage regulation at 2.8V
  • Maximum output current of 500mA