MIC5327-2.8YMT-TR
Mfr.Part #
MIC5327-2.8YMT-TR
Package / Case
4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 4TMLF
Supplier Device Package :
4-TMLF® (1.2x1.6)
Current - Output :
300mA
Package Shape :
RECTANGULAR
Width :
1.2 mm
Minimum Operating Temperature :
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Min Operating Temperature :
-40°C
Min Input Voltage :
2.3V
Output Voltage1-Max :
2.856 V
Number of Pins :
4
Dropout Voltage1-Max :
0.3 V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 300mA
Terminal Finish :
Nickel/Palladium (Ni/Pd)
Seated Height-Max :
0.6 mm
Input Voltage Range :
2.3, 5.5 V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Output Voltage1-Nom :
2.8 V
Dropout Voltage :
180mV
Output Voltage Accuracy :
1.5 %
Line Regulation :
0.3 %/V
Product Status :
Active
Type :
Low Quiescent Current
JESD-30 Code :
R-PDSO-N4
Pin Count :
4
Screening Level :
Extended Industrial
Product :
LDO Voltage Regulators
Base Part Number :
MIC5327
Surface Mount
Output Voltage Range :
Length :
1.6 mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Output Current1-Max :
0.3 A
Output Voltage1-Min :
2.744 V
Junction to Ambient :
173 °C/W
Min Current Limit :
400mA
Pbfree Code :
Supplier Package :
UDFN
Terminal Pitch :
0.5 mm
Output Voltage :
2.8V
Product Type :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
PSRR :
60dB ~ 50dB (1kHz ~ 20kHz)
Current - Quiescent (Iq) :
35μA
Output Current :
0.3 A
Load Regulation :
1 %
EAR99
Quiescent Current :
35μA
Maximum Operating Temperature :
HTS Code :
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of Functions :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Function :
LDO
Qualification Status :
Not Qualified
Base Product Number :
MIC5327
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C