MIC5327-1.8YMT-TR
Mfr.Part #
MIC5327-1.8YMT-TR
Package / Case
4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4TMLF
Output Current1-Max :
0.3 A
Output Voltage :
1.8V
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Current - Output :
300mA
Number of Terminals :
4
Terminal Form :
NO LEAD
Quiescent Current :
24 uA
Supplier Device Package :
4-TMLF® (1.2x1.6)
Length :
1.6 mm
Number of Outputs :
1 Output
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Technology :
CMOS
Series :
Dropout Voltage :
180mV
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Width :
1.2 mm
Product Status :
Active
PSRR :
60dB ~ 50dB (1kHz ~ 20kHz)
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Current - Quiescent (Iq) :
35μA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Microchip
Dropout Voltage1-Max :
0.3 V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Package / Case :
4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 300mA
Base Part Number :
MIC5327
Number of Pins :
4
HTS Code :
Max Operating Temperature :
125°C
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Factory Lead Time :
7 Weeks
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Seated Height-Max :
0.6 mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Min Current Limit :
400mA
Surface Mount :
yes
Minimum Operating Temperature :
Terminal Pitch :
0.5 mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-N4
Output Voltage1-Max :
1.836 V
Output Voltage1-Nom :
1.8 V
Output Current :
300 mA
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Nickel/Palladium (Ni/Pd)
Polarity :
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
RoHS :
Details
Output Voltage1-Min :
1.764 V
Package Shape :
RECTANGULAR
Base Product Number :
MIC5327
Datasheets
MIC5327-1.8YMT-TR
Microchip Technology MIC5327-1.8YMT-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5327-1.8YMT-TR] Overview
Designed to meet the stringent demands of modern electronics, this regulator ensures a seamless power supply, delivering a steady 1.8V output with a remarkable current capacity of 300mA. Its compact 4TMLF package further enhances its versatility, making it an ideal choice for space-constrained applications.
[MIC5327-1.8YMT-TR] Features
  • Robust Linear Voltage Regulation: Ensures stable 1.8V output under varying load conditions.
  • High Current Capability: Withstands demanding power requirements, delivering up to 300mA of current.