MIC5319-2.9YML-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5319-2.9YML-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.9V 500MA 6TMLF
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Outputs :
1 Output
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Terminals :
6
Output Current1-Max :
0.5 A
Min Input Voltage :
2.5V
Package / Case :
6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Voltage - Output (Max) :
Mounting Style :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Package Shape :
Square
Voltage Dropout (Max) :
0.4V @ 500mA
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Seated Height-Max :
0.9 mm
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
6
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
MIC5319
RoHS :
Details
Terminal Form :
NO LEAD
Supplier Device Package :
6-TMLF® (2x2)
Product Status :
Active
Series :
Min Current Limit :
600mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Control Features :
Enable
Current - Output :
500mA
Polarity :
Positive
Reach Compliance Code :
Compliant
Output Type :
FIXED
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Dropout Voltage1-Max :
0.4 V
Mount :
Surface Mount
Max Input Voltage :
5.5V
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Brand :
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Base Product Number :
MIC5319
Number of Regulators :
1
JESD-609 Code :
e4
Output Voltage1-Nom :
2.9 V
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
JESD-30 Code :
S-PDSO-N6
HTS Code :
Qualification Status :
Not Qualified
Microchip
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Length :
2 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage1-Max :
2.958 V
Min Output Voltage :
2.9V
Output Configuration :
Positive
Terminal Pitch :
0.65 mm
Output Current :
500 mA
PSRR :
70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Output Voltage :
2.9V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
2 mm
Quiescent Current :
90 uA
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Output Voltage1-Min :
2.842 V
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.9V
Minimum Operating Temperature :
Mounting Type :
Dropout Voltage :
200mV
Max Output Current :
500mA
Datasheets
MIC5319-2.9YML-TR
Microchip Technology MIC5319-2.9YML-TR
Enable Fixed 0.65 mm MIC5319 PMIC -- Series 6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
MIC5319-2.9YML-TR Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A 6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF® case contains the Liner IC. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~125°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 500mA. Featuring 1 Output outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. A 6-pin is present on the chip. It is MIC5319 for this voltage regulator IC, just for your information. I would describe this component as a typical PMIC - Power Management ICs component. In this case, the regulator type is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR, which corresponds to this voltage regulator IC. A maximum output current of 500mA is required to meet the operation requirements. It operates in the 90 uA Quiescent Current state. In fact, it is voltage regulator IC of the -- Series of cameras. When the temperature is below 125°C, you are advised to use the voltage regulator IC. The chip's operating temperature cannot be lowered below -40°C.
MIC5319-2.9YML-TR Features
200mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C