MIC5307-2.8YMT
Mfr.Part #
MIC5307-2.8YMT
Manufacturer
Micrel Inc.
Description
FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 2.
Manufacturer :
Micrel Inc.
Output Current1-Max :
0.3 A
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
Package Shape :
Square
JESD-30 Code :
S-PDSO-N6
Terminal Form :
NO LEAD
Output Voltage1-Max :
2.856 V
Terminal Pitch :
0.65 mm
Dropout Voltage1-Max :
0.25 V
Length :
2 mm
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Microchip Technology Inc
Output Voltage1-Min :
2.744 V
Package :
Bulk
Qualification Status :
Not Qualified
Seated Height-Max :
0.6 mm
Number of Terminals :
6
Output Voltage1-Nom :
2.8 V
Width :
2 mm