MIC5305-2.8BD5
Mfr.Part #
MIC5305-2.8BD5
Manufacturer
Micrel Inc.
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description
IC REG LINEAR 150MA LOW DROPOUT
Manufacturer :
Micrel Inc.
PSRR :
85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Base Part Number :
MIC5305
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Current - Output :
150mA
Series :
Number of Regulators :
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V