MIC5305-2.7BD5-TR
Mfr.Part #
MIC5305-2.7BD5-TR
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description
IC REG LIN 2.7V 150MA TSOT23-5
Voltage Regulators - Linear
Voltage Tolerance-Max :
2%
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Number of Outputs :
1
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Subcategory :
Other Regulators
Output Current1-Max :
0.15 A
Package Shape :
RECTANGULAR
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.7V
Dropout Voltage1-Nom :
0.085 V
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Base Product Number :
MIC5305
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Terminal Pitch :
0.95 mm
Number of Terminals :
5
Microchip Technology Inc
Dropout Voltage1-Max :
0.11 V
Output Voltage1-Nom :
2.7 V
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Series :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Adjustability :
FIXED
Terminal Form :
Gull wing
Packing Method :
Tape and Reel
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Base Part Number :
MIC5305
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Number of Regulators :
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Width :
1.6 mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Output Voltage1-Min :
2.646 V
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Technology :
CMOS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
PSRR :
85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Length :
2.9 mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Input Voltage Absolute-Max :
6 V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Seated Height-Max :
1 mm
Pin Count :
5
Current - Output :
150mA
Output Voltage1-Max :
2.754 V