MIC5302-2.1YMT-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5302-2.1YMT-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.1V 150MA 4TMLF
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Terminal Form :
NO LEAD
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Output Voltage1-Nom :
2.1 V
Output Configuration :
Positive
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Terminal Position :
Dual
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Outputs :
1 Output
Package Shape :
RECTANGULAR
RoHS :
Compliant
Base Product Number :
MIC5302
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
JESD-30 Code :
R-PDSO-N4
Voltage Dropout (Max) :
0.1V @ 150mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Length :
1.6 mm
Quiescent Current :
85 uA
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Reach Compliance Code :
Compliant
Supplier Device Package :
4-TMLF® (1.2x1.6)
Brand :
Output Current1-Max :
0.15 A
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current :
150 mA
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Terminal Pitch :
0.5 mm
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Factory Lead Time :
7 Weeks
Current - Output :
150mA
Mounting Type :
Surface Mount
PSRR :
65dB ~ 42dB (1kHz ~ 20kHz)
Output Voltage1-Min :
2.037 V
Output Voltage1-Max :
2.163 V
Current - Quiescent (Iq) :
120μA
Dropout Voltage1-Max :
0.1 V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Pins :
4
Polarity :
Positive
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Number of Terminals :
4
Surface Mount :
yes
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.1V
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Output (Max) :
Output Type :
FIXED
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Series :
JESD-609 Code :
e4
HTS Code :
Product Status :
Active
Control Features :
Enable
Number of Regulators :
1
Seated Height-Max :
0.6 mm
Mount :
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Microchip
Min Current Limit :
250mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Lead Free :
Lead Free
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Output Voltage :
2.1V
Technology :
CMOS
Width :
1.2 mm
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Dropout Voltage :
50mV
Base Part Number :
MIC5302
Datasheets
MIC5302-2.1YMT-TR
Microchip Technology MIC5302-2.1YMT-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5302-2.1YMT-TR] Overview
Introducing the MIC5302-2.1YMT-TR, a cutting-edge linear voltage regulator meticulously crafted by Microchip Technology. Designed to meet the exacting demands of modern electronic systems, this IC regulator stands as a paragon of efficiency, reliability, and performance. Its innovative architecture ensures precise regulation, delivering a stable output voltage of 2.1V with a current rating of 150mA.
[MIC5302-2.1YMT-TR] Features
  • Ultra-precise voltage regulation at 2.1V
  • Maximum output current of 150mA