MIC5301-3.3YD5 TR
Mfr.Part #
MIC5301-3.3YD5 TR
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description
SINGLE, 150 MICRO AMP ULDO
Product Category :
Specialized ICs
Load Regulation :
2 %
Input Voltage Absolute-Max :
6 V
Type :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Dropout Voltage1-Nom :
0.04 V
Line Regulation :
0.3 %/V
e4
Regulator Output Type :
FIXED
Base Product Number :
MIC5301
Nominal Output Voltage :
3.3V
Product :
LDO Voltage Regulators
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Base Part Number :
MIC5301
Terminal Pitch :
0.95 mm
Pin Count :
5
Quiescent Current :
29 uA
Max Operating Temperature :
125°C
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Input Voltage :
PSRR :
75dB ~ 50dB (1kHz ~ 20kHz)
Output Voltage1-Min :
3.201 V
Lead Free :
Lead Free
Voltage Tolerance-Max :
3%
Seated Height-Max :
1 mm
Junction to Ambient :
235 °C/W
Mounting Type :
Surface Mount
Adjustability :
Output Voltage Accuracy :
2 %
Brand :
Voltage Dropout (Max) :
0.1V @ 150mA
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Min Input Voltage :
2.3V
Voltage Regulator Type :
Linear
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Dropout Voltage1-Max :
0.1 V
Supplier Package :
TSOT
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
1 (Unlimited)
Dropout Voltage@Current (Typ) :
0.0001@100uA
Length :
2.9 mm
Output Current :
0.15 A
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Output Voltage1-Max :
3.399 V
Output Current1-Max :
0.15 A
Number of Terminals :
5
Current - Quiescent (Iq) :
120μA
Compliant
Number of Pins :
Min Current Limit :
275mA
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Input Voltage Range :
2.3, 5.5 V
Number of Outputs :
1
Operating Temperature Classification :
Automotive
REACH SVHC :
No SVHC
Output Voltage Range :
Topology :
Current - Output :
150mA
HTS Code :
Output Voltage :
3.3V
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Form :
Gull wing
Package Type :
TSOT-23
Dropout Voltage :
40mV
Rad Hardened :
No
Width :
1.6 mm
Polarity Type :
Reach Compliance Code :
Compliant
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
17 Weeks
Dropout Voltage@Current (Max) :
0.075@100mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
SMD/SMT
Input Voltage (Min) :
2.3(V)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Series :
Max Input Voltage :
5.5V