MIC5282-3.3YMM
Mfr.Part #
MIC5282-3.3YMM
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8MSOP
Stock
157
In Stock :
157
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Max Operating Temperature :
125°C
Output Configuration :
Positive
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
80dB
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Output Voltage :
3.3V
Input Voltage Range :
6, 120 V
Max Output Current :
50mA
Voltage - Output (Max) :
Package Shape :
Square
Quiescent Current :
6 uA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Terminal Pitch :
0.65 mm
Output Voltage1-Max :
3.465 V
Current - Output :
50mA
Number of Terminals :
8
Package / Case :
Voltage - Input (Max) :
120V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Packaging :
Tube
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Base Product Number :
MIC5282
HTS Code :
Pin Count :
8
Input Voltage Absolute-Max :
125 V
Min Current Limit :
60mA
Supplier Device Package :
8-MSOP
Number of Pins :
Brand :
Min Input Voltage :
6V
Maximum Operating Temperature :
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Input Voltage :
120 V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Number of Regulators :
1
Terminal Position :
Dual
Output Voltage Range :
Mounting :
Surface Mount
Voltage Tolerance-Max :
5%
Technology :
BICMOS
Operating Temperature :
-40°C~125°C
yes
Adjustability :
FIXED
Number of Outputs :
1
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Package :
Tube
Output Type :
FIXED
Dropout Voltage1-Nom :
2 V
Current - Quiescent (Iq) :
11μA
Voltage Dropout (Max) :
3V @ 50mA
Product Category :
LDO Voltage Regulators
RoHS :
Details
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Seated Height-Max :
1.1 mm
Screening Level :
Extended Industrial
Series :
Mounting Style :
SMD/SMT
Line Regulation :
0.5 %/V
Dropout Voltage :
2V
Function :
LDO
Microchip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
PSRR :
90dB ~ 65dB (40kHz ~ 1kHz)
Mount :
Length :
3 mm
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR
Product Type :
LDO Voltage Regulators
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
ECCN Code :
EAR99
Width :
3 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Output Current :
0.05 A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Junction to Ambient :
160 °C/W
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
MIC5282-3.3
Polarity :
Positive
JESD-609 Code :
e4
Qualification Status :
Not Qualified
Supplier Package :
MSOP
Output Current1-Max :
0.05 A
Load Regulation :
1.2 %
Min Output Voltage :
1.27V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Number of Functions :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Output Voltage1-Min :
3.135 V
Max Input Voltage :
120V
Control Features :
Datasheets
MIC5282-3.3YMM
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5282-3.3YMM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Base Part Number:MIC5282-3.3, MIC5282-3.3YMM pinout, MIC5282-3.3YMM datasheet PDF, MIC5282-3.3YMM amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5282-3.3YMM ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC5282-3.3YMM
-- Fixed 0.65 mm MIC5282-3.3 PMIC -- Series 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
MIC5282-3.3YMM Overview
In a Tube case, the IC voltage regulator is delivered. A 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case contains the Liner IC. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~125°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 50mA. There are 8 pins in total on this board. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. A 8-pin is present on the chip. It is MIC5282-3.3 for this voltage regulator IC, just for your information. I would describe this component as a typical PMIC - Power Management ICs component. In this case, the regulator type is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR, which corresponds to this voltage regulator IC. A packing method for the IC regulator is TUBE, which means it is packed in a certain way. A maximum output current of 50mA is required to meet the operation requirements. It operates in the 6 uA Quiescent Current state. In fact, it is voltage regulator IC of the -- Series of cameras. When the temperature is below 125°C, you are advised to use the voltage regulator IC. The chip's operating temperature cannot be lowered below -40°C.
MIC5282-3.3YMM Features
2V dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
TUBE method of packing
The maximum operating temperature of -40°C