MIC5259-3.3YD5-TR
Mfr.Part #
MIC5259-3.3YD5-TR
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA TSOT23-5
Voltage Regulators - Linear
Schedule B :
Polarity :
Positive
Number of Pins :
23
Max Output Current :
300mA
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Reach Compliance Code :
Compliant
Line Regulation :
0.3 %/V
Voltage - Input (Max) :
6V
Max Operating Temperature :
125°C
Base Part Number :
MIC5259
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Technology :
CMOS
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Output Voltage1-Max :
3.3495 V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Outputs :
1 Output
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Voltage - Output (Max) :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Number of Regulators :
1
HTS Code :
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Min Current Limit :
350mA
Dropout Voltage1-Max :
0.55 V
Operating Temperature Range :
- 4
PSRR :
65dB ~ 53dB (10Hz ~ 10kHz)
Voltage Dropout (Max) :
0.55V @ 300mA
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Quiescent Current :
150μA
Dropout Voltage :
300mV
Load Regulation :
3 %
Output Voltage1-Min :
3.2505 V
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
PMIC - Power Management ICs
Maximum Operating Temperature :
Microchip
Terminal Pitch :
0.95 mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Base Product Number :
MIC5259
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Product :
CMOS LDO
Output Voltage :
3.3V
JESD-609 Code :
e4
Dual
Current - Supply (Max) :
250μA
Min Output Voltage :
3.3V
Output Current :
300 mA
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Current - Output :
300mA
Width :
1.6 mm
Type :
Low Noise CMOS LDO Regulator
Qualification Status :
Not Qualified
Output Current1-Max :
0.3 A
Min Input Voltage :
2.7V
Series :
ECCN Code :
EAR99
Minimum Operating Temperature :
Length :
2.9 mm
Seated Height-Max :
1 mm
Max Input Voltage :
6V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
MIC5259-3.3YD5-TR
Microchip Technology MIC5259-3.3YD5-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5259-3.3YD5-TR] Overview
Introducing the MIC5259-3.3YD5-TR, a cutting-edge linear voltage regulator meticulously crafted by Microchip Technology. This remarkable IC, designed to deliver a stable output voltage of 3.3V with a maximum current rating of 300mA, epitomizes excellence in integrated circuits.
[MIC5259-3.3YD5-TR] Features
  • Output Voltage: 3.3V
  • Maximum Output Current: 300mA
  • Package Type: TSOT235
  • High PSRR: 70dB at 1kHz
  • Low Dropout Voltage: 185mV at 300mA