MIC5258-1.2YM5
Mfr.Part #
MIC5258-1.2YM5
Manufacturer
Micrel Inc.
Description
IC REG LIN 150MA MICROCAP CMOS
Manufacturer :
Micrel Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Lead Free :
Lead Free
Package Type :
SOT-23
Quiescent Current :
1μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Input Voltage :
6V
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Surface Mount :
yes
Max Supply Voltage :
6V
Voltage - Input (Max) :
6V
Output Voltage :
1.2V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Min Supply Voltage :
2.7V
Polarity :
Positive
Output Voltage1-Min :
1.152 V
Terminal Pitch :
0.95 mm
Microchip
Output Configuration :
Positive
Package Shape :
RECTANGULAR
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
JESD-609 Code :
e4
Max Output Current :
150mA
Series :
Length :
2.9mm
Number of Pins :
5
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Max Output Voltage :
1.2V
Output Current :
150(mA)
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Voltage Dropout (Max) :
Technology :
CMOS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Form :
Gull wing
Number of Regulators :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Output Voltage1-Max :
1.248 V
Current - Output :
150mA
Input Voltage (Min) :
2.7(V)
Minimum Operating Temperature :
Base Product Number :
MIC5258
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage - Output (Max) :
Width :
1.6mm
Output Voltage1-Nom :
1.2 V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
FIXED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminals :
5
Schedule B :
Min Current Limit :
160mA
Number of Functions :
1
Output Current1-Max :
0.15 A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mount :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Base Part Number :
MIC5258
Accuracy :
4 %
Line Regulation :
0.3%/V
Min Output Voltage :
1.2V
Product Type :
LDO Voltage Regulators
HTS Code :
Min Input Voltage :
2.7V
Type :
LDO
Control Features :
Enable, Power Good
Nominal Output Voltage :
1.2V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
PSRR :
Seated Height-Max :
1.45 mm
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Max Operating Temperature :
125°C
Product Status :
Active
RoHS :
Compliant
Terminal Position :
Dual
Load Regulation :
4%
Input Voltage :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Height :
1.1mm
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
ECCN Code :
EAR99
Number of Outputs :
Datasheets
MIC5258-1.2YM5
Micrel Inc. MIC5258-1.2YM5
Voltage Regulators - Linear Micrel Inc. MIC5258-1.2YM5 Overview
Discover the MIC5258-1.2YM5, a cutting-edge linear voltage regulator meticulously engineered by Micrel Inc. This high-quality integrated circuit (IC) delivers superior performance, ensuring precise voltage regulation with a current rating of 150mA. Its MicroCap CMOS design sets new standards in efficiency and reliability, making it an ideal choice for various electronic applications.
MIC5258-1.2YM5 Features
  • High Current Rating: With a current rating of 150mA, this voltage regulator supports a wide range of applications, from small-scale electronics to industrial systems.