MIC5256-2.85BM5-TR
Mfr.Part #
MIC5256-2.85BM5-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Base Part Number :
MIC5256
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.85V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Base Product Number :
MIC5256
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 150mA
Voltage - Input (Max) :
6V
Control Features :
Enable
Number of Regulators :
1
Voltage - Output (Max) :
PSRR :
60dB ~ 45dB (10Hz ~ 10kHz)
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Microchip Technology MIC5256-2.85BM5-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5256-2.85BM5-TR] Overview
Introducing the MIC5256-2.85BM5-TR from Microchip Technology, a leading name in integrated circuits innovation. This remarkable IC regulator offers a stable output voltage of 2.85V with a maximum current of 150mA, encapsulated in the compact SOT235 package. Designed to meet the rigorous demands of modern electronic applications, this regulator ensures reliable and efficient power management.
[MIC5256-2.85BM5-TR] Features
  • Stable output voltage of 2.85V
  • Maximum current of 150mA