MIC5255-2.8BM5
Mfr.Part #
MIC5255-2.8BM5
Manufacturer
Micrel Inc.
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR MICROCAP CMOS LDO
Manufacturer :
Micrel Inc.
Voltage - Input (Max) :
6V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Current - Output :
150mA
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Package :
Bulk
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 150mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Base Part Number :
MIC5255
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
PSRR :
60dB ~ 50dB (10Hz ~ 10kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V