MIC5255-2.7BM5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5255-2.7BM5
Manufacturer
Micrel Inc.
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR MICROCAP CMOS LDO
Manufacturer :
Micrel Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Terminal Finish :
TIN LEAD
Pbfree Code :
No
Number of Regulators :
1
Voltage - Output (Max) :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 150mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Dropout Voltage1-Max :
0.25 V
Surface Mount :
yes
Pin Count :
5
Output Voltage1-Nom :
2.7 V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Terminal Form :
Gull wing
PSRR :
60dB ~ 50dB (10Hz ~ 10kHz)
Current - Quiescent (Iq) :
150 µA
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Seated Height-Max :
1.45 mm
Output Voltage1-Min :
2.646 V
Number of Terminals :
5
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Terminal Position :
Dual
Length :
2.9 mm
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Number of Functions :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.7V
Output Voltage1-Max :
2.754 V
Output Configuration :
Positive
Package Shape :
RECTANGULAR
Package :
Bulk
Voltage - Input (Max) :
6V
Terminal Pitch :
0.95 mm
Technology :
CMOS
Width :
1.6 mm
JESD-609 Code :
e0
Reach Compliance Code :
Unknown
Control Features :
Enable
Output Current1-Max :
0.15 A
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Series :
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
Current - Output :
150mA