MIC5255-2.75BM5-TR
Mfr.Part #
MIC5255-2.75BM5-TR
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LIN 2.75V 150MA SOT23-5
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.75V
Voltage - Input (Max) :
6V
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Base Product Number :
MIC5255
Current - Output :
150mA
Base Part Number :
MIC5255
PSRR :
60dB ~ 50dB (10Hz ~ 10kHz)
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 150mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series :
Microchip Technology MIC5255-2.75BM5-TR
Enable Fixed MIC5255 PMIC -- Series SC-74A, SOT-753
MIC5255-2.75BM5-TR Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A SC-74A, SOT-753 case contains the Liner IC. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~125°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 150mA. It is MIC5255 for this voltage regulator IC, just for your information. In fact, it is voltage regulator IC of the -- Series of cameras.