MIC5255-2.5BM5-TR
Mfr.Part #
MIC5255-2.5BM5-TR
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Terminal Position :
Dual
Surface Mount :
yes
Current - Output :
150mA
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 150mA
Base Part Number :
MIC5255
Number of Terminations :
5
Base Product Number :
MIC5255
Length :
2.9mm
PSRR :
60dB ~ 50dB (10Hz ~ 10kHz)
ECCN Code :
EAR99
Control Features :
Enable
Terminal Pitch :
0.95mm
Number of Functions :
150μA
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage 1 :
2.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Input Voltage (Min) :
2.7V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Voltage1-Max :
2.55V
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Series :
JESD-609 Code :
e0
Output Voltage1-Min :
2.45V
Voltage - Output (Max) :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Pin Count :
5
Voltage - Input (Max) :
6V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Datasheets
MIC5255-2.5BM5-TR
Microchip Technology MIC5255-2.5BM5-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5255-2.5BM5-TR] Overview
欢迎了解Microchip Technology的MIC5255-2.5BM5-TR电子元器件,这是一款高性能的线性稳压器。该产品采用先进的集成电路技术,旨在为您的电路提供稳定可靠的2.5V电压输出。无论是面向专业电子设备制造商还是个人电子爱好者,MIC5255-2.5BM5-TR都是一款理想的选择。
无论您的应用领域是工业控制、汽车电子、医疗设备还是消费类电子产品,MIC5255-2.5BM5-TR都能满足您的电源管理需求。其紧凑的SOT235封装设计使其易于集成到各种PCB设计中,同时150mA的输出电流能力保证了稳定的电源供应。
MIC5255-2.5BM5-TR Features
  • 紧凑的SOT235封装设计
  • 150mA的输出电流能力