MIC5252-2.8YMLTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5252-2.8YMLTR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Datasheet
Download
Description
150 MA HIGH PSRR, LOW NOISE MICR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Specialized ICs
Series :
Terminal Pitch :
0.65 mm
Dropout Voltage1-Max :
0.25 V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
JESD-609 Code :
e4
Number of Outputs :
1
Load Regulation :
1.5 %
Output Type :
FIXED
Output Voltage1-Max :
2.884 V
Terminal Form :
NO LEAD
Pin Count :
6
Mount :
Surface Mount
Dropout Voltage :
135mV
RoHS :
Details
Brand :
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
JESD-30 Code :
S-PDSO-N6
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package Shape :
Square
Output Configuration :
Positive
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Package / Case :
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Number of Functions :
1
Output Current :
0.15 A
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Output Current1-Max :
0.15 A
Mounting Type :
Surface Mount
yes
Current - Supply (Max) :
200μA
Length :
2 mm
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 150mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting :
Lead Free :
Lead Free
Microchip
Current - Output :
150mA
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input (Max) :
6V
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
7 Weeks
HTS Code :
Voltage - Output (Max) :
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Input Voltage Range :
2.7, 6 V
Technology :
CMOS
Seated Height-Max :
0.95 mm
Min Input Voltage :
2.7V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Style :
SMD/SMT
Min Current Limit :
250mA
Terminal Position :
Dual
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Width :
2 mm
Number of Terminals :
6
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
6-MLF® (2x2)
Number of Regulators :
Maximum Input Voltage :
6 V
Output Voltage :
2.8V
Supplier Package :
VDFN
Line Regulation :
0.2 %
Output Voltage1-Nom :
2.8 V
Junction to Ambient :
90 °C/W
Base Product Number :
MIC5252
Control Features :
Enable
Max Output Current :
150mA
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Screening Level :
Extended Industrial
Polarity :
Positive
Base Part Number :
MIC5252
Max Input Voltage :
6V
Output Voltage1-Min :
2.716 V
PSRR :
63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz)
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Min Output Voltage :
2.8V
Datasheets
MIC5252-2.8YMLTR
Microchip Technology MIC5252-2.8YMLTR
[Specialized ICs Microchip Technology MIC5252-2.8YMLTR] Overview
Introducing the MIC5252-2.8YMLTR, a cutting-edge integrated circuit meticulously crafted by Microchip Technology, designed to meet the demands of modern electronic applications. This high-performance device boasts a remarkable 150mA high PSRR and low noise, setting a new standard for precision and reliability in the realm of integrated circuits.
[MIC5252-2.8YMLTR] Features
  • High PSRR: The MIC5252-2.8YMLTR features an impressive 150mA high PSRR, ensuring stable power delivery even in demanding environments.