MIC5252-2.8YML
Mfr.Part #
MIC5252-2.8YML
Manufacturer
Micrel Inc.
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Description
IC REG LINEAR 150MA HI PSRR
Manufacturer :
Micrel Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Functions :
1
Surface Mount :
yes
Package / Case :
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Terminal Position :
Dual
Input Voltage Range :
2.7, 6 V
Number of Regulators :
1
Lead Free :
Lead Free
Screening Level :
Extended Industrial
Voltage - Output (Max) :
Width :
2 mm
Product Status :
Active
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.65 mm
PSRR :
63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz)
Max Output Current :
150mA
Current - Output :
150mA
Mounting Style :
SMD/SMT
Qualification Status :
Not Qualified
Load Regulation :
1.5 %
Polarity :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Package Shape :
Square
Min Input Voltage :
2.7V
HTS Code :
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Mount :
Base Product Number :
MIC5252
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Microchip
Mounting :
Output Voltage1-Min :
2.716 V
Current - Supply (Max) :
200μA
Factory Lead Time :
7 Weeks
Brand :
Microchip Technology
Maximum Input Voltage :
6 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Input (Max) :
6V
Dropout Voltage1-Max :
0.25 V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Output Voltage :
2.8V
ECCN Code :
EAR99
Series :
Pin Count :
6
JESD-30 Code :
S-PDSO-N6
Seated Height-Max :
0.95 mm
Output Voltage1-Nom :
2.8 V
Output Current :
0.15 A
Supplier Device Package :
6-MLF® (2x2)
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Output Voltage1-Max :
2.884 V
Output Current1-Max :
0.15 A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Line Regulation :
0.2 %
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Max Operating Temperature :
125°C
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 150mA
Length :
2 mm
Min Output Voltage :
2.8V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Technology :
CMOS
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Product Type :
LDO Voltage Regulators
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Form :
NO LEAD
Max Input Voltage :
6V
Min Current Limit :
250mA
Supplier Package :
VDFN
Junction to Ambient :
90 °C/W
Base Part Number :
MIC5252
Number of Outputs :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminals :
6
Dropout Voltage :
135mV
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Datasheets
MIC5252-2.8YML
Micrel Inc. MIC5252-2.8YML
[Voltage Regulators - Linear Micrel Inc. MIC5252-2.8YML] Overview
Designed to deliver a seamless power management solution, this linear regulator boasts an impressive 150mA output current capability, ensuring consistent and reliable power delivery even in the most demanding scenarios. Its exceptional PSRR (Power Supply Rejection Ratio) further enhances performance by minimizing sensitivity to fluctuations in the input voltage, guaranteeing a steady output voltage for your critical applications.
MIC5252-2.8YML Features
  • Highly precise linear voltage regulation
  • Output current capability of 150mA