MIC5247-2.4YM5-TR
Mfr.Part #
MIC5247-2.4YM5-TR
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 2.4V 150MA SOT23-5
Current - Output :
150mA
Terminal Pitch :
0.95 mm
Output Voltage1-Nom :
2.4 V
Min Current Limit :
160mA
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
5
Number of Pins :
5
Reach Compliance Code :
Compliant
Output Current1-Max :
0.15 A
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Form :
Gull wing
Polarity :
Positive
Line Regulation :
0.3 %/V
Pin Count :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting :
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Input Voltage Range :
2.7, 6 V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
MIC5247
Active
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Supplier Package :
SOT-23
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
PSRR :
50dB (1kHz)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Junction to Ambient :
235 °C/W
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Maximum Input Voltage :
6 V
Base Part Number :
MIC5247
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Function :
Standard
HTS Code :
Load Regulation :
3 %
Technology :
CMOS
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.4V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Junction to Case :
145 °C/W
Package :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage :
2.4V
Dropout Voltage :
150mV
Output Voltage1-Min :
2.352 V
Seated Height-Max :
1.45 mm
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 150mA
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
2.9 mm
Series :
Voltage - Input (Max) :
6V
Screening Level :
Extended Industrial
Output Voltage1-Max :
2.448 V
Width :
1.6 mm
Output Current :
0.15 A
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Datasheets
MIC5247-2.4YM5-TR
Microchip Technology MIC5247-2.4YM5-TR
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5247-2.4YM5-TR Overview
The MIC5247-2.4YM5-TR by Microchip Technology is a precision-engineered linear voltage regulator, meticulously designed for applications requiring a stable and reliable power supply. Delivering a fixed output of 2.4V and capable of sourcing up to 150mA, this regulator ensures efficient performance with low dropout voltage and high accuracy. The compact SOT-23-5 package of the MIC5247-2.4YM5-TR makes it an ideal choice for space-constrained applications while providing robust thermal performance and operational stability. This product is a prime example of Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5247-2.4YM5-TR, optimized for high-volume production and ensuring consistent quality and reliability.