MIC5245-3.3YMM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5245-3.3YMM
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8MSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Dropout Voltage1-Nom :
0.15 V
Number of Pins :
8
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Number of Functions :
1
Supplier Device Package :
8-MSOP
Voltage - Output (Max) :
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Form :
Gull wing
Voltage Tolerance-Max :
2%
Microchip
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Output Configuration :
Positive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Min Operating Temperature :
-40°C
Minimum Operating Temperature :
Output Voltage :
3.3V
Control Features :
Enable
Output Voltage1-Max :
3.366 V
Packing Method :
TR
Number of Terminals :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Regulators :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
6V
Output Type :
FIXED
Base Product Number :
MIC5245
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Min Current Limit :
160mA
Type :
uCap CMOS
Dropout Voltage :
150mV
Output Current :
150 mA
Package Shape :
RECTANGULAR
Packaging :
Tube
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Current - Output :
150mA
Terminal Position :
Dual
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Brand :
Product Status :
Active
Adjustability :
FIXED
Number of Outputs :
1 Output
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Load Regulation :
2 %
Dropout Voltage1-Max :
0.25 V
Mount :
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 150mA
Package / Case :
Product :
LDO Voltage Regulators
RoHS :
Details
PSRR :
50dB (120Hz)
Technology :
CMOS
Maximum Operating Temperature :
Package :
Tube
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Product Type :
Base Part Number :
MIC5245
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Factory Lead Time :
7 Weeks
Output Voltage1-Min :
3.234 V
Lead Free :
Lead Free
Series :
Input Voltage Absolute-Max :
7 V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Datasheets
MIC5245-3.3YMM
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5245-3.3YMM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, Type:uCap CMOS, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Base Part Number:MIC5245, MIC5245-3.3YMM pinout, MIC5245-3.3YMM datasheet PDF, MIC5245-3.3YMM amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5245-3.3YMM ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC5245-3.3YMM
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5245-3.3YMM] Overview
[MIC5245-3.3YMM] Features
  • Output Voltage: 3.3V
  • Output Current: 150mA
  • Package: 8MSOP
  • Regulator Type: Linear
  • High PSRR: 70dB @ 1kHz
  • Low Dropout Voltage: 50mV @ 100mA