MIC5245-3.1BM5-TR
Mfr.Part #
MIC5245-3.1BM5-TR
Package / Case
SOT-23-5
Description
IC REG LINEAR 3.1V 150MA SOT23-5
Voltage Regulators - Linear
Min Current Limit :
160mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Output :
150mA
Number of Regulators :
1
Number of Pins :
5
Package / Case :
SOT-23-5
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Dropout Voltage :
150mV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Output :
3.1V
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
MIC5245-3.1BM5-TR
Microchip Technology MIC5245-3.1BM5-TR
PMIC SOT-23-5
MIC5245-3.1BM5TR Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In SOT-23-5 cases, it is packaged. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. There is an output of 150mA at the moment. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. The regulator IC has 5 pins. Under 125°C degrees, you should use the regulator IC. Temperatures below -40°C are not allowed on the chip. A system-wide output of 3.1V volts is possible from this voltage regulator IC.
MIC5245-3.1BM5TR Features
150mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C