MIC5239-3.15BMM
Mfr.Part #
MIC5239-3.15BMM
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC REG LINEAR 3.15V 500MA 8MSOP
Package / Case :
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.15V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Base Part Number :
MIC5239
Packaging :
Tube
Supplier Device Package :
8-MSOP
Current - Quiescent (Iq) :
45µA
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
PSRR :
Base Product Number :
MIC5239
Package :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 500mA Typ
Voltage - Input (Max) :
30V
Current - Output :
500mA
Current - Supply (Max) :
15mA
Datasheets
MIC5239-3.15BMM
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5239-3.15BMM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Base Part Number:MIC5239, Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MIC5239-3.15BMM pinout, MIC5239-3.15BMM datasheet PDF, MIC5239-3.15BMM amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5239-3.15BMM ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC5239-3.15BMM
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5239-3.15BMM] Overview
[MIC5239-3.15BMM] Features
  • Highly precise output voltage regulation for consistent performance
  • Supports an input voltage range of up to 12V, enabling versatile application
  • Low dropout voltage ensures efficient power conversion
  • Current limit and thermal shutdown protection for enhanced reliability
  • Compact 8MSOP package for space-constrained designs
  • 500mA output current capability for powering various components