MIC5237-2.5YU
Mfr.Part #
MIC5237-2.5YU
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA TO263-3
Voltage Regulators - Linear
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
Dropout Voltage1-Max :
0.7 V
HTS Code :
Output Current1-Max :
0.5 A
Voltage - Output (Max) :
Number of Outputs :
Surface Mount :
yes
PSRR :
75dB (120Hz)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Positive
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Seated Height-Max :
4.902 mm
Output Configuration :
Positive
Min Operating Temperature :
-40°C
Min Input Voltage :
2.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Max Operating Temperature :
125°C
Package :
Tube
Current - Output :
500mA
Microchip
RoHS :
Details
Base Product Number :
MIC5237
Base Part Number :
MIC5237
Quiescent Current :
8 mA
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Package / Case :
Brand :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Output Voltage :
2.5V
Number of Functions :
1
Mounting Style :
SMD/SMT
Package Shape :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Output Voltage Accuracy :
3 %
Product Status :
Active
Number of Regulators :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supplier Device Package :
TO-263-3
Terminal Pitch :
2.54 mm
Terminal Position :
Single
Output Voltage1-Nom :
2.5 V
Voltage Dropout (Max) :
0.7V @ 500mA
Voltage - Input (Max) :
16V
Output Voltage1-Max :
2.625 V
Output Voltage1-Min :
2.375 V
Dropout Voltage :
300mV
Number of Terminals :
3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Length :
10.363 mm
Qualification Status :
Not Qualified
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Output Current :
500 mA
Packaging :
Tube
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Width :
8.7755 mm
Mount :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Control Features :
Datasheets
MIC5237-2.5YU
Microchip Technology MIC5237-2.5YU
-- Fixed 2.54 mm MIC5237 PMIC -- Series TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
MIC5237-2.5YU Overview
Deliveries are in Tube cases. The package is in a TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA case. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~125°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 500mA on this regulator. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number MIC5237. An example of this type of component would be a PMIC - Power Management ICs component. A FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR regulator is the type of regulator that is used for this device. It operates in the 8 mA Quiescent Current state. As part of the -- Series, this IC voltage regulator belongs to that category. Whenever the temperature is less than 125°C, it is recommended that you use it. The chip is operated at a maximum operating temperature of -40°C.
MIC5237-2.5YU Features
300mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C