MIC5236-2.5YMM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5236-2.5YMM
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8MSOP
Stock
291
In Stock :
291
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Width :
2.97 mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Voltage :
30(V)
Series :
Product Status :
Active
Output Configuration :
Positive
Load Regulation :
0.6%
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Microchip
Reach Compliance Code :
Compliant
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Dropout Voltage@Current (Typ) :
0.05@100uA/0.23@50mA
Package Type :
MSOP
Length :
3 mm
Terminal Position :
Dual
Output Voltage1-Nom :
2.5 V
Mounting Type :
Surface Mount
Output Current :
150(mA)
Base Part Number :
MIC5236-2.5
Dropout Voltage :
300mV
Output Voltage1-Min :
2.45 V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Supplier Device Package :
8-MSOP
Output Type :
FIXED
Polarity Type :
Positive
Seated Height-Max :
1.09 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
8
Polarity :
Number of Terminals :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Regulator Output Type :
FIXED
Operating Temperature Classification :
Automotive
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 150mA
Surface Mount :
yes
Package :
Tube
Output Voltage :
2.5V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Mounting :
Type :
LDO
Number of Functions :
1
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Input (Max) :
30V
Output Voltage Accuracy :
�1 %
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage Regulator Type :
LDO
Lead Free :
Lead Free
Protection Features :
Load Dump, Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Max Operating Temperature :
125°C
Dropout Voltage@Current (Max) :
0.1@100uA/0.4@50mA
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Supply (Max) :
5mA
Maximum Operating Temperature :
Pin Count :
Quiescent Current :
20 uA
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Current - Output :
150mA
Mount :
Voltage - Output (Max) :
Output Voltage1-Max :
2.55 V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Number of Regulators :
Current - Quiescent (Iq) :
30µA
Brand :
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Output Current1-Max :
0.15 A
Number of Outputs :
Terminal Pitch :
0.65 mm
Operating Temp Range :
-40C to 125C
RoHS :
Details
Package Shape :
RECTANGULAR
PSRR :
Input Voltage (Min) :
2.3(V)
Package / Case :
Line Regulation :
0.5%
HTS Code :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Rad Hardened :
No
Base Product Number :
MIC5236
Control Features :
Enable
Min Operating Temperature :
-40°C
Topology :
Packaging :
Tube
Datasheets
MIC5236-2.5YMM
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5236-2.5YMM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:MIC5236-2.5, Number of Pins:8, Type:LDO, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), MIC5236-2.5YMM pinout, MIC5236-2.5YMM datasheet PDF, MIC5236-2.5YMM amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5236-2.5YMM ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC5236-2.5YMM
Enable Fixed 0.65 mm MIC5236-2.5 PMIC -- Series 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
MIC5236-2.5YMM Overview
Tube cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 150mA from this regulator IC. There are a total of 8 pins on this board. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 8 pins. For your information, the basic part number for this regulator IC is MIC5236-2.5. In this case, we have a typical PMIC - Power Management ICs component. There is one type of regulator for this device, which is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR. It operates in the 20 uA Quiescent Current state. This IC regulator is a part of the -- Series of devices. You should use the regulator IC when the temperature is below 125°C. It is not possible to operate the chip below -40°C operating temperature.
MIC5236-2.5YMM Features
300mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C