MIC5233-3.3BM5-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5233-3.3BM5-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage - Output (Max) :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type :
FIXED
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
PSRR :
Voltage Dropout (Max) :
0.45V @ 100mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Output :
100mA
Series :
Base Product Number :
MIC5233
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Supply (Max) :
2mA
Voltage - Input (Max) :
36V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Base Part Number :
MIC5233
Current - Quiescent (Iq) :
30µA
Number of Regulators :
1
Output Configuration :
Positive
Package :
Tape and Reel (TR)
Control Features :
Enable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Datasheets
MIC5233-3.3BM5-TR
Microchip Technology MIC5233-3.3BM5-TR
Enable Fixed MIC5233 PMIC - Series SC-74A, SOT-753
MIC5233-3.3BM5-TR Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a SC-74A, SOT-753 case. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~125°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 100mA. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number MIC5233. This model is a part of the - Series and is of high quality.