MIC5232-3.3YD5-TR
Mfr.Part #
MIC5232-3.3YD5-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description
IC REG LINEAR 3.3V 10MA TSOT23-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Technology :
CMOS
Terminal Position :
Dual
Lead Free :
Lead Free
Supplier Package :
TSOT
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 10mA
RoHS :
Details
Base Part Number :
MIC5232
Product Status :
Active
Nominal Output Voltage :
3.3V
Microchip
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Positive
Output Voltage Accuracy :
2 %
Adjustability :
FIXED
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Quiescent (Iq) :
3μA
Terminal Pitch :
0.95 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Junction to Ambient :
235 °C/W
Dropout Voltage1-Max :
0.3 V
Height :
870μm
Function :
LDO
Base Product Number :
MIC5232
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Min Input Voltage :
2.7V
Series :
Input Voltage Range :
2.7, 7 V
Accuracy :
2 %
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Number of Outputs :
1
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
ECCN Code :
EAR99
Protection Features :
REVERSE POLARITY
Seated Height-Max :
1 mm
Number of Regulators :
1
Terminal Form :
Gull wing
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
REACH SVHC :
No SVHC
Output Voltage :
3.3V
Number of Functions :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Type :
Ultra Low Quiescent Current
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.9mm
Number of Pins :
5
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Control Features :
Enable
Output Voltage1-Max :
3.399 V
Voltage - Input (Max) :
7V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Max Input Voltage :
7V
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
8 Weeks
Maximum Input Voltage :
7 V
Mount :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Output Current1-Max :
0.1 A
HTS Code :
Input Voltage Absolute-Max :
8 V
Product :
LDO Voltage Regulators
yes
Max Output Current :
10mA
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Quiescent Current :
2µA
Load Regulation :
1 %
Voltage - Output (Max) :
Line Regulation :
0.25 %/V
PSRR :
55dB ~ 35dB (10Hz ~ 1kHz)
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage Tolerance-Max :
3%
Max Operating Temperature :
125°C
Product Category :
Dropout Voltage :
100mV
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Output Current :
0.01 A
Package Shape :
RECTANGULAR
Dropout Voltage1-Nom :
0.1 V
Screening Level :
Extended Industrial
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Maximum Operating Temperature :
Output Voltage Range :
Min Output Voltage :
3.3V
Output Type :
FIXED
Number of Terminals :
5
Pin Count :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Output Voltage1-Min :
3.201 V
Mounting :
Current - Output :
10mA
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Reach Compliance Code :
Compliant
Packing Method :
TR
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Datasheets
MIC5232-3.3YD5-TR
Microchip Technology MIC5232-3.3YD5-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5232-3.3YD5-TR] Overview
This innovative IC, the MIC5232-3.3YD5-TR from Microchip Technology, is a cutting-edge linear voltage regulator designed to provide a stable 3.3V output with a maximum current of 10mA. With its compact TSOT235 package, this regulator offers remarkable performance in a small form factor, making it an ideal choice for various applications where space is limited.
[MIC5232-3.3YD5-TR] Features
  • Stable 3.3V output voltage
  • Maximum output current of 10mA