MIC5232-3.3YD5
Mfr.Part #
MIC5232-3.3YD5
Manufacturer
Micrel Inc.
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description
IC REG LINEAR 10MA ULTRA LOW
Manufacturer :
Micrel Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Terminals :
5
Output Configuration :
Positive
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Quiescent (Iq) :
3μA
Max Output Current :
10mA
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Output Current :
0.01 A
Reach Compliance Code :
Compliant
Polarity :
Positive
Product Status :
Active
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Supplier Package :
TSOT
Base Part Number :
MIC5232
Dropout Voltage1-Max :
0.3 V
Min Input Voltage :
2.7V
Screening Level :
Extended Industrial
JESD-609 Code :
e4
Microchip
Type :
Ultra Low Quiescent Current
Quiescent Current :
2µA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage Tolerance-Max :
3%
Packing Method :
TR
PSRR :
55dB ~ 35dB (10Hz ~ 1kHz)
Line Regulation :
0.25 %/V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 10mA
Terminal Pitch :
0.95 mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Current - Output :
10mA
Width :
1.6mm
Max Operating Temperature :
125°C
Minimum Operating Temperature :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Nominal Output Voltage :
3.3V
Terminal Position :
Dual
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Seated Height-Max :
1 mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dropout Voltage1-Nom :
0.1 V
Base Product Number :
MIC5232
Accuracy :
2 %
Dropout Voltage :
100mV
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Output Voltage Range :
RoHS :
Details
Junction to Ambient :
235 °C/W
Number of Functions :
1
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Voltage - Output (Max) :
Min Output Voltage :
3.3V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Mounting Type :
Surface Mount
Output Voltage :
3.3V
Protection Features :
REVERSE POLARITY
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Adjustability :
FIXED
Load Regulation :
1 %
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Max Input Voltage :
7V
Voltage - Input (Max) :
7V
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Control Features :
Enable
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Outputs :
Terminal Form :
Gull wing
Mounting :
Surface Mount
Function :
LDO
Package Shape :
RECTANGULAR
Technology :
CMOS
Series :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mount :
Product :
FIXED
yes
Input Voltage Absolute-Max :
8 V
Output Voltage1-Min :
3.201 V
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Output Voltage1-Max :
3.399 V
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Height :
870μm
Output Voltage Accuracy :
2 %
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Output Current1-Max :
0.1 A
Input Voltage Range :
2.7, 7 V