MIC5231-3.3YM5
Mfr.Part #
MIC5231-3.3YM5
Manufacturer
Micrel Inc.
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR MICROCAP LDO REG
Manufacturer :
Micrel Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Pin Count :
5
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Screening Level :
Extended Industrial
Package Shape :
RECTANGULAR
Function :
LDO
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Number of Functions :
1
Operating Temperature Range :
- 4
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Max Output Current :
10mA
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Load Regulation :
1 %
HTS Code :
Output Type :
FIXED
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Dropout Voltage1-Max :
0.3 V
Number of Terminals :
5
Maximum Input Voltage :
12 V
Radiation Hardening :
No
Min Supply Voltage :
3.5V
Voltage - Output (Max) :
Product :
Micropower LDO Regulators
Package Type :
SOT-23
Control Features :
Enable
Output Current :
0.01 A
Voltage - Input (Max) :
12V
Terminal Pitch :
0.95 mm
Input Voltage (Min) :
3.5(V)
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Type :
LDO
Base Part Number :
MIC5231
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Quiescent Current :
650 nA
Ambient Temperature Range High :
85°C
Base Product Number :
MIC5231
Max Operating Temperature :
125°C
Max Input Voltage :
12V
Number of Regulators :
Reach Compliance Code :
Compliant
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Current - Quiescent (Iq) :
4μA
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e4
Accuracy :
2 %
RoHS :
Details
Junction to Case :
130 °C/W
Output Voltage1-Min :
3.201 V
Number of Outputs :
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Junction to Ambient :
235 °C/W
Mounting :
Surface Mount
Dropout Voltage@Current (Typ) :
0.015@1mA/0.15@10mA
Supplier Package :
SOT-23
Input Voltage :
yes
Input Voltage Range :
3.5 to 12 V
Output Voltage1-Max :
3.399 V
Dropout Voltage :
150mV
Output Configuration :
Positive
Factory Lead Time :
7 Weeks
Height :
1.45mm
Line Regulation :
0.25 %
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Output Voltage Accuracy :
2 %
Width :
1.6 mm
Current - Output :
10mA
Microchip
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Length :
2.9 mm
PSRR :
50dB (100Hz)
Min Operating Temperature :
-40°C
REACH SVHC :
No SVHC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Lead Free :
Lead Free
Output Voltage :
3.3V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 10mA
Series :
Dropout Voltage@Current (Max) :
0.3@10mA
Mount :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Max Junction Temperature (Tj) :
125°C
Max Supply Voltage :
12V
Mounting Style :
SMD/SMT
Polarity :
Positive
Seated Height-Max :
1.45 mm
Nominal Output Voltage :
3.3V
Min Input Voltage :
3.5V
Min Output Voltage :
3.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Protection Features :
Number of Pins :
Datasheets
MIC5231-3.3YM5
Micrel Inc. MIC5231-3.3YM5
Voltage Regulators - Linear Micrel Inc. MIC5231-3.3YM5 Overview
The MIC5231-3.3YM5 from Micrel Inc. stands out in the field of linear voltage regulators, offering precise voltage control and stability. Designed to meet the rigorous demands of sensitive electronic applications, this microcap low-dropout (LDO) regulator ensures consistent performance with an impressive output voltage of 3.3V. Its compact SOT-23-5 package makes it an ideal choice for space-constrained applications, while its ability to operate under low input voltages enhances its versatility in various technological environments. The incorporation of the Voltage Regulators - Linear Micrel Inc. MIC5231-3.3YM5 in your designs promises efficiency, reliability, and high performance, making it a pivotal component for developers and engineers aiming to optimize their power management solutions.