MIC5219-3.6BM5TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5219-3.6BM5TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
500 MILLIAMP-PEAK OUTPUT LDO REG
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear Regulator Controllers
Series :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Output Current1-Max :
0.5 A
JESD-609 Code :
e0
Voltage Tolerance-Max :
2%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Terminals :
5
Dropout Voltage1-Max :
0.6 V
Base Part Number :
MIC5219
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Current - Output :
500mA
Qualification Status :
Not Qualified
PSRR :
75dB (120Hz)
Output Configuration :
Positive
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Adjustability :
FIXED
Width :
1.6 mm
Output Voltage1-Nom :
3.6 V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Output (Max) :
Package Shape :
RECTANGULAR
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packing Method :
Tape and Reel
Number of Regulators :
1
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Voltage - Input (Max) :
12V
Subcategory :
Other Regulators
Technology :
Bipolar
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Seated Height-Max :
1.45 mm
Base Product Number :
MIC5219
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Output Voltage1-Min :
3.528 V
Terminal Pitch :
0.95 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Quiescent (Iq) :
8μA
Pin Count :
5
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Microchip Technology Inc
Control Features :
Enable
Dropout Voltage1-Nom :
0.35 V
Output Type :
FIXED
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Length :
2.9 mm
Input Voltage Absolute-Max :
20 V
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.6V
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Functions :
1
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 500mA
Output Voltage1-Max :
3.672 V