MIC5219-2.8YM5-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5219-2.8YM5-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.8V 500MA SOT23-5
Stock
110
In Stock :
110
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Current1-Max :
0.5 A
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Factory Lead Time :
10 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.6 mm
Output Voltage :
2.8V
Dropout Voltage :
350mV
Seated Height-Max :
1.45 mm
Product :
LDO Voltage Regulators
Polarity :
Positive
Current - Output :
500mA
HTS Code :
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage - Output (Max) :
Number of Functions :
1
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Terminal Form :
Gull wing
Reach Compliance Code :
Compliant
Microchip
Surface Mount :
yes
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Min Operating Temperature :
-40°C
Control Features :
Enable
Line Regulation :
0.009 %/V
Output Configuration :
Positive
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Package Shape :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Output Current :
500 mA
PSRR :
75dB (120Hz)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Quiescent Current :
100 nA
Output Voltage1-Max :
2.856 V
Output Voltage1-Min :
2.744 V
Number of Regulators :
1
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Pitch :
0.95 mm
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Current - Quiescent (Iq) :
8μA
Base Part Number :
MIC5219
Number of Outputs :
1 Output
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Series :
Product Status :
Active
Type :
Linear Voltage Regulator
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Base Product Number :
MIC5219
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Number of Terminals :
5
Load Regulation :
0.05 %
Output Type :
FIXED
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 500mA
Output Voltage1-Nom :
2.8 V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e4
Length :
2.9 mm
Mount :
Surface Mount
Dropout Voltage1-Max :
0.6 V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Product Type :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
5
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Maximum Operating Temperature :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Input (Max) :
12V
Mounting Type :
Datasheets
MIC5219-2.8YM5-TR
Microchip Technology MIC5219-2.8YM5-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5219-2.8YM5-TR] Overview
Introducing the MIC5219-2.8YM5-TR, a high-performance linear voltage regulator meticulously crafted by Microchip Technology to meet the stringent demands of modern electronics. This integrated circuit is designed to provide a stable output voltage of 2.8V with a maximum current rating of 500mA, ensuring reliable and consistent power delivery for a variety of applications.
[MIC5219-2.8YM5-TR] Features
  • Stable Output Voltage: Provides a reliable 2.8V output voltage for consistent performance.
  • High Current Rating: Capable of delivering up to 500mA of current, suitable for a wide range of applications.