MIC5213-1.8BC5
Mfr.Part #
MIC5213-1.8BC5
Manufacturer
Micrel Inc.
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description
TEENY MICROCAP LOW-DROPOUT REGUL
Manufacturer :
Micrel Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear Regulator Controllers
Current - Output :
80mA
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 80mA
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Current - Quiescent (Iq) :
750µA
Base Product Number :
MIC5213
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Input (Max) :
16V
Control Features :
Enable
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Output (Max) :
Current - Supply (Max) :
3mA