MIC5210-3.3YMM-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5210-3.3YMM-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V/3.3V 8MSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Shape :
Square
Dropout Voltage1-Max :
0.35 V
Terminal Form :
Gull wing
Number of Outputs :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Pin Count :
8
Voltage - Input (Max) :
16V
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Output Voltage :
3.3V
Number of Pins :
8
Dropout Voltage2-Max :
0.35 V
Brand :
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Output Voltage1-Min :
3.234 V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Output Voltage2-Min :
3.234 V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE MULTIPLE OUTPUT LDO REGULATOR
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 150mA 0.35V @ 150mA
Seated Height-Max :
1.1 mm
Pbfree Code :
yes
Output Voltage1-Max :
3.366 V
Lead Free :
Lead Free
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
3 mm
Terminal Position :
Dual
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Product Status :
Active
Base Part Number :
MIC5210
Output Current1-Max :
0.15 A
Series :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Terminal Pitch :
0.65 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Output Current2-Max :
0.15 A
Number of Functions :
1
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
HTS Code :
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Current - Output :
150mA, 150mA
Output Current :
150 mA
Output Configuration :
Positive
Control Features :
Enable
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Microchip
Output Type :
FIXED
Min Operating Temperature :
-40°C
PSRR :
75dB (100Hz)
Base Product Number :
MIC5210
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
8-MSOP
Number of Terminals :
Width :
3 mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Dropout Voltage :
165mV
Voltage - Output (Max) :
Mount :
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Package / Case :
Number of Regulators :
2
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V 3.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage2-Max :
3.366 V
Datasheets
MIC5210-3.3YMM-TR
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5210-3.3YMM-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Base Part Number:MIC5210, Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), MIC5210-3.3YMM-TR pinout, MIC5210-3.3YMM-TR datasheet PDF, MIC5210-3.3YMM-TR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5210-3.3YMM-TR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC5210-3.3YMM-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5210-3.3YMM-TR] Overview
Introducing the MIC5210-3.3YMM-TR, a cutting-edge linear voltage regulator meticulously crafted by Microchip Technology. Engineered with precision and reliability in mind, this IC regulator stands as a hallmark of superior performance in the realm of integrated circuits. Designed to meet the demands of modern electronic systems, it ensures seamless power delivery, maintaining a steady 3.3V output with utmost efficiency.
MIC5210-3.3YMM-TR Features
  • Stable 3.3V Output: Ensures consistent and reliable power supply for various electronic applications.