MIC5210-2.8YMM
Mfr.Part #
MIC5210-2.8YMM
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC REG LINEAR 2.8V/2.8V 8MSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
RoHS :
Details
Output Current1-Max :
0.15 A
Regulator Type :
FIXED POSITIVE MULTIPLE OUTPUT LDO REGULATOR
Polarity :
Positive
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Surface Mount :
yes
Min Operating Temperature :
-40°C
Type :
LOW NOISE
Output Voltage1-Min :
2.744 V
Number of Functions :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Product Status :
Active
Mounting :
Package / Case :
Terminal Pitch :
0.65 mm
Voltage - Output (Max) :
Reach Compliance Code :
Compliant
Screening Level :
Extended Industrial
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 150mA 0.35V @ 150mA
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Regulators :
2
Lead Free :
Lead Free
Output Voltage2-Max :
2.856 V
Function :
LDO
Dropout Voltage :
165mV
Number of Pins :
8
Maximum Input Voltage :
16 V
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Microchip
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Load Regulation :
0.2 %
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
ECCN Code :
EAR99
Dropout Voltage2-Max :
0.35 V
Terminal Form :
Gull wing
Series :
MIC5210
Output Voltage1-Nom :
2.8 V
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Number of Outputs :
2
Number of Terminals :
8
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V 2.8V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package :
Tube
Input Voltage Range :
2.5 to 16 V
Pin Count :
Base Product Number :
MIC5210
Seated Height-Max :
1.09 mm
Output Current2-Max :
0.15 A
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
3 mm
Control Features :
Enable
Width :
2.97 mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output Configuration :
Positive
Output Voltage :
2.8V
Maximum Operating Temperature :
Voltage - Input (Max) :
16V
Output Voltage1-Max :
2.856 V
Output Type :
FIXED
Qualification Status :
Not Qualified
PSRR :
75dB (100Hz)
Supplier Package :
MSOP
Output Current :
0.15 A
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Output Voltage2-Min :
2.744 V
HTS Code :
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Supplier Device Package :
8-MSOP
Current - Output :
150mA, 150mA
Product :
Base Part Number :
Dropout Voltage1-Max :
0.35 V
Line Regulation :
0.012 %/V
Brand :
Package Shape :
RECTANGULAR
Packaging :
Tube
Terminal Position :
Dual
Datasheets
MIC5210-2.8YMM
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5210-2.8YMM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:LOW NOISE, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~125°C, Base Part Number:MIC5210, MIC5210-2.8YMM pinout, MIC5210-2.8YMM datasheet PDF, MIC5210-2.8YMM amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5210-2.8YMM ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC5210-2.8YMM
Enable Fixed 0.65 mm MIC5210 PMIC MIC5210 Series 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
MIC5210-2.8YMM Overview
The package contains a Tube case. In 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) cases, it is packaged. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 2 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~125°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 150mA, 150mA at the moment. 8 pins make up the sum of this IC voltage regulator. As a result of this IC voltage regulator's 2 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. The regulator IC has 8 pins. I just wanted to let you know that this IC voltage regulator has the part number MIC5210 as its basic part number. In terms of components, this is an example of a PMIC - Power Management ICs component. This device is controlled by a FIXED POSITIVE MULTIPLE OUTPUT LDO REGULATOR type regulator. It belongs to the MIC5210 Series of regulators. Under 125°C degrees, you should use the regulator IC. Temperatures below -40°C are not allowed on the chip.
MIC5210-2.8YMM Features
165mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C