MIC5210-2.8BMM
Mfr.Part #
MIC5210-2.8BMM
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC REG LIN 2.8V/2.8V 150MA 8MSOP
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage 1 :
2.8V
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Package / Case :
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Length :
3mm
Current - Output :
150mA 150mA
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e0
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 150mA 0.35V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V 2.8V
Output Type :
FIXED
Pbfree Code :
No
PSRR :
75dB (100Hz)
Terminal Position :
Dual
Output Voltage 2 :
2.8V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Voltage - Input (Max) :
16V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Packaging :
Tube
Non-RoHS Compliant
Qualification Status :
COMMERCIAL
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of Outputs :
2
Height Seated (Max) :
1.09mm
Number of Functions :
1
Terminal Pitch :
0.65mm
Pin Count :
8
Number of Terminations :
8
Datasheets
MIC5210-2.8BMM
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5210-2.8BMM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, MIC5210-2.8BMM pinout, MIC5210-2.8BMM datasheet PDF, MIC5210-2.8BMM amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5210-2.8BMM ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC5210-2.8BMM
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5210-2.8BMM Overview
The Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5210-2.8BMM is a high-performance, dual-output linear voltage regulator, perfect for applications requiring a compact, high-efficiency solution. Manufactured by Microchip Technology, this IC ensures a stable 2.8V output with each channel capable of delivering up to 150mA. The compact size, encapsulated in an 8-MSOP package, makes it ideal for space-constrained applications. This product's reliability and efficiency make it an excellent choice for designers looking to optimize their power management systems in a variety of electronic devices.
MIC5210-2.8BMM Features
  • Dual independent outputs, each providing a steady 2.8V, which allows simultaneous powering of multiple parts of a system.