MIC5210-2.7BMM-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5210-2.7BMM-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.7V/2.7V 8MSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Base Part Number :
MIC5210
Series :
Mounting Type :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
Supplier Device Package :
8-MSOP
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 150mA 0.35V @ 150mA
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Package / Case :
Current - Output :
150mA, 150mA
Control Features :
Enable
Voltage - Input (Max) :
16V
Package :
Tape and Reel (TR)
Output Configuration :
Positive
Voltage - Output (Max) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Regulators :
2
PSRR :
75dB (100Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.7V 2.7V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Base Product Number :
MIC5210
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Datasheets
MIC5210-2.7BMM-TR
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5210-2.7BMM-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:MIC5210, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), MIC5210-2.7BMM-TR pinout, MIC5210-2.7BMM-TR datasheet PDF, MIC5210-2.7BMM-TR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5210-2.7BMM-TR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC5210-2.7BMM-TR
Enable Fixed MIC5210 PMIC -- Series 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
MIC5210-2.7BMM-TR Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. Output type Fixed. This component features 2 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~125°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 150mA, 150mA. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number MIC5210. This model is a part of the -- Series and is of high quality.