MIC5209-3.6BS
Mfr.Part #
MIC5209-3.6BS
Description
IC REG LIN 3.6V 500MA SOT223-3
Voltage Regulators - Linear
Output Voltage1-Min :
3.528 V
Output Voltage1-Nom :
3.6 V
Width :
3.5 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Terminal Finish :
TIN LEAD
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Number of Terminals :
4
Dropout Voltage1-Max :
0.6 V
Terminal Form :
Gull wing
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Terminal Pitch :
2.3 mm
Pbfree Code :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Pin Count :
4
Length :
6.5 mm
Number of Functions :
1
Rochester Electronics LLC
Seated Height-Max :
1.8 mm
Package Shape :
RECTANGULAR
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Output Voltage1-Max :
3.672 V
Output Current1-Max :
0.5 A
Terminal Position :
Dual
Surface Mount :
yes
Datasheets
MIC5209-3.6BS
Microchip Technology MIC5209-3.6BS
2.3 mm PMIC 4