MIC5209-2.5YU-TR
Mfr.Part #
MIC5209-2.5YU-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA TO263-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Dropout Voltage1-Max :
0.6 V
Terminal Position :
Single
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminals :
5
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Mounting Style :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Product Status :
Active
Length :
10.363 mm
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Seated Height-Max :
4.902 mm
RoHS :
Details
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Pitch :
1.7 mm
Base Product Number :
MIC5209
Number of Regulators :
1
JESD-609 Code :
e3
Output Type :
FIXED
Supplier Device Package :
TO-263-5
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Output Voltage :
2.5V
Voltage - Input (Max) :
16V
Current - Supply (Max) :
25mA
Dropout Voltage :
350mV
Output Current :
150 mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Pins :
6
Pin Count :
4
Package / Case :
Current - Quiescent (Iq) :
170μA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
PSRR :
75dB (120Hz)
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Current - Output :
500mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package Shape :
RECTANGULAR
Series :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Microchip
Base Part Number :
MIC5209
Brand :
Output Voltage1-Nom :
2.5 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Control Features :
Enable
Output Voltage1-Min :
2.45 V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Output (Max) :
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Package :
Tape and Reel (TR)
Width :
8.7755 mm
Output Voltage1-Max :
2.55 V
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Output Current1-Max :
0.5 A
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 500mA
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-30 Code :
R-PSSO-G5
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
MIC5209-2.5YU-TR
Microchip Technology MIC5209-2.5YU-TR
Enable Fixed 1.7 mm MIC5209 PMIC -- Series 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
MIC5209-2.5YU-TR Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA case. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 500mA from this regulator IC. There are a total of 4 pins on this board. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 6 pins. For your information, the basic part number for this regulator IC is MIC5209. In this case, we have a typical PMIC - Power Management ICs component. There is one type of regulator for this device, which is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR. This IC regulator is a part of the -- Series of devices. You should use the regulator IC when the temperature is below 125°C. It is not possible to operate the chip below -40°C operating temperature.
MIC5209-2.5YU-TR Features
350mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C