MIC5208-3.8YMM-TR
Mfr.Part #
MIC5208-3.8YMM-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC REG LINEAR 3.8V/3.8V 8MSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Height Seated (Max) :
1.09mm
PSRR :
Load Regulation :
0.3 %
Pin Count :
8
Current - Output :
50mA, 50mA
Current - Quiescent (Iq) :
750µA
Number of Terminations :
8
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.8V 3.8V
Number of Pins :
Screening Level :
Extended Industrial
Number of Functions :
1
Output Voltage :
3.8V
Width :
2.97 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Configuration :
Positive
Seated Height-Max :
1.09 mm
Output Current :
0.05 A
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Output Current1-Max :
0.05 A
Maximum Input Voltage :
16 V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 50mA 0.5V @ 50mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Output Voltage1-Min :
3.648 V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Regulators :
2
Dropout Voltage :
250mV
Number of Terminals :
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Output Voltage2-Max :
3.952 V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Base Product Number :
MIC5208
RoHS :
Details
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Dropout Voltage2-Max :
0.5 V
Number of Outputs :
2
Output Voltage2-Min :
3.648 V
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage1-Nom :
3.8 V
Brand :
Product Status :
Active
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Voltage - Input (Max) :
16V
Length :
3mm
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
MIC5208
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Control Features :
Enable
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Regulator Type :
FIXED POSITIVE MULTIPLE OUTPUT LDO REGULATOR
Microchip
Series :
Package Shape :
RECTANGULAR
Voltage - Output (Max) :
Output Voltage1-Max :
3.952 V
Line Regulation :
0.3 %
Output Type :
FIXED
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Supplier Device Package :
8-MSOP
Polarity :
Positive
Supplier Package :
MSOP
Current - Supply (Max) :
1.2mA
Function :
LDO
Output Current2-Max :
0.05 A
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Output Voltage 2 :
3.8V
Mounting :
Input Voltage Range :
2.5, 16 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage 1 :
3.8V
Datasheets
MIC5208-3.8YMM-TR
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5208-3.8YMM-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~125°C, Base Part Number:MIC5208, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), MIC5208-3.8YMM-TR pinout, MIC5208-3.8YMM-TR datasheet PDF, MIC5208-3.8YMM-TR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5208-3.8YMM-TR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC5208-3.8YMM-TR
Enable Fixed 0.65mm MIC5208 PMIC -- Series 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
MIC5208-3.8YMM-TR Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 8 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 2 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~125°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 50mA, 50mA on this regulator. The chip consists of a total of 8 pins in total. This IC regulator has a total of 2 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Several pins on the chip are 8-shaped. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number MIC5208. An example of this type of component would be a PMIC - Power Management ICs component. A FIXED POSITIVE MULTIPLE OUTPUT LDO REGULATOR regulator is the type of regulator that is used for this device. As part of the -- Series, this IC voltage regulator belongs to that category.
MIC5208-3.8YMM-TR Features
250mV dropout voltage