MIC5207-3.1YM5-TR
Mfr.Part #
MIC5207-3.1YM5-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 3.1V 180MA SOT23-5
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Output (Max) :
JESD-609 Code :
e4
Terminal Position :
Dual
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Seated Height-Max :
1.45 mm
Screening Level :
TS 16949
Voltage Dropout (Max) :
0.4V @ 150mA
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
16V
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount
Package Shape :
RECTANGULAR
Width :
1.6 mm
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-40°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Dropout Voltage :
165mV
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.1V
Output Voltage1-Nom :
3.1 V
Length :
2.9 mm
Output Voltage1-Max :
3.224 V
PSRR :
Output Configuration :
Positive
Current - Quiescent (Iq) :
170μA
Output Voltage1-Min :
2.976 V
Current - Supply (Max) :
3μA
Series :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Mount :
Surface Mount
Number of Terminals :
5
yes
Microchip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Mounting Style :
SMD/SMT
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Terminal Form :
Gull wing
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Output Current1-Max :
0.18 A
Number of Regulators :
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Control Features :
Enable
Lead Free :
Lead Free
Brand :
Output Voltage :
3.1V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Dropout Voltage1-Max :
0.4 V
Number of Pins :
5
Output Type :
FIXED
Output Current :
150 mA
Base Part Number :
MIC5207
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Functions :
Current - Output :
180mA
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Base Product Number :
MIC5207
Factory Lead Time :
7 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
0.95 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
MIC5207-3.1YM5-TR
Microchip Technology MIC5207-3.1YM5-TR
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5207-3.1YM5-TR Overview
Introducing the Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5207-3.1YM5-TR, a state-of-the-art linear voltage regulator designed to deliver a fixed output of 3.1V with a capability of handling up to 180mA. This compact component, housed in a SOT-23-5 package, is ideal for high-performance applications that require a stable and reliable voltage supply. Its low dropout voltage and low noise output make it exceptionally useful in sensitive electronic applications. The MIC5207-3.1YM5-TR ensures enhanced system reliability through built-in protection features including over-temperature and over-current protection, making it a prime choice for sophisticated electronic assemblies.