MIC5206-3.3YM5-TR
Mfr.Part #
MIC5206-3.3YM5-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Max Input Voltage :
16V
Number of Pins :
5
Regulator Type :
Low Dropout Voltage
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Positive
Mounting :
Surface Mount
Width :
1.6mm
Accuracy :
1 %
Junction to Ambient :
200 °C/W
Positive
RoHS :
Details
Number of Terminals :
5
Voltage - Input (Max) :
16V
Terminal Form :
Gull wing
Max Operating Temperature :
125°C
Output Current1-Max :
0.15 A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Outputs :
1
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
yes
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-40°C
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Maximum Input Voltage :
16 V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Dropout Voltage1-Max :
0.35 V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
MIC5206
Voltage - Output (Max) :
Screening Level :
Extended Industrial
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Function :
LDO
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Length :
2.9mm
Min Input Voltage :
2.5V
Terminal Pitch :
0.95 mm
Product Status :
Active
Type :
Low Noise LDO Regulator
Dropout Voltage :
165mV
Product Category :
LDO Voltage Regulators
PSRR :
Current - Output :
150mA
Microchip
Output Type :
FIXED
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Min Output Voltage :
3.3V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Mount :
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Quiescent Current :
10 nA
Output Voltage1-Min :
3.234 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 150mA
Base Part Number :
MIC5206
Pin Count :
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Input Voltage Range :
2.5, 16 V
Nominal Output Voltage :
3.3V
Operating Temperature Range :
- 4
Max Output Current :
150mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Number of Regulators :
Number of Functions :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Dimensions :
2.9 x 1.6 x 1.3mm
Series :
Height :
1.1mm
JESD-609 Code :
e4
Output Voltage Range :
Control Features :
Enable, Error Flag
Output Voltage :
3.3V
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Position :
Dual
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Output Voltage1-Max :
3.366 V
Output Current :
0.15 A
Product :
LDO Voltage Regulators
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Product Type :
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Package Type :
SOT-23
Seated Height-Max :
1.45 mm
Datasheets
MIC5206-3.3YM5-TR
Microchip Technology MIC5206-3.3YM5-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5206-3.3YM5-TR] Overview
Welcome to the cutting-edge world of voltage regulation with Microchip Technology's MIC5206-3.3YM5-TR. This Integrated Circuit (IC) represents the pinnacle of linear voltage regulation technology, offering unparalleled performance and reliability for your electronic systems. Designed to provide a stable output voltage of 3.3V with a maximum current of 150mA, this IC is ideal for a wide range of applications where precise voltage control is essential.
MIC5206-3.3YM5-TR Features
  • Output Voltage: 3.3V
  • Maximum Output Current: 150mA
  • Package Type: SOT235
  • Low Dropout Voltage: 80mV at 150mA
  • Excellent Line and Load Regulation
  • Low Quiescent Current: 75μA
  • Thermal Shutdown and Current Limit Protection
MIC5206-3.3YM5-TR Applications
  • Mobile Devices: Powering various components such as processors, sensors, and wireless modules with stable 3.3V voltage output, ensuring reliable operation and prolonging battery life.