MIC5206-3.1BMM
Mfr.Part #
MIC5206-3.1BMM
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.1V 150MA 8MSOP
Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 150mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Base Product Number :
MIC5206
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tube
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.1V
Series :
Base Part Number :
MIC5206
Control Features :
Enable, Error Flag
Output Configuration :
Positive
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Supplier Device Package :
8-MSOP
Packaging :
Tube
Output Type :
FIXED
Number of Regulators :
1
Voltage - Input (Max) :
16V
Current - Output :
150mA
Package / Case :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage - Output (Max) :
PSRR :
Datasheets
MIC5206-3.1BMM
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5206-3.1BMM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:MIC5206, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), MIC5206-3.1BMM pinout, MIC5206-3.1BMM datasheet PDF, MIC5206-3.1BMM amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5206-3.1BMM ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC5206-3.1BMM
Enable, Error Flag Fixed MIC5206 PMIC -- Series 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
MIC5206-3.1BMM Overview
Tube cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 150mA from this regulator IC. For your information, the basic part number for this regulator IC is MIC5206. This IC regulator is a part of the -- Series of devices.