MIC5205-3.2BM5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5205-3.2BM5
Manufacturer
Micrel Inc.
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 150MA LOW NOISE
Manufacturer :
Micrel Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Package :
Tape and Reel (TR)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage - Output (Max) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Control Features :
Enable
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
PSRR :
75dB (100Hz)
Current - Output :
150mA
Voltage - Input (Max) :
16V
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.2V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Type :
FIXED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Configuration :
Positive
Base Part Number :
MIC5205
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Series :
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Base Product Number :
MIC5205
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 150mA
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Datasheets
MIC5205-3.2BM5
Micrel Inc. MIC5205-3.2BM5
[Voltage Regulators - Linear Micrel Inc. MIC5205-3.2BM5] Overview
Welcome to the epitome of stability and performance in voltage regulation – the MIC5205-3.2BM5 by Micrel Inc. This Integrated Circuit (IC) REG LINEAR 150MA LOW NOISE is meticulously crafted to meet the stringent demands of modern electronic systems, offering unparalleled reliability and efficiency.
[MIC5205-3.2BM5] Features
  • Integrated Circuit (IC) REG LINEAR 150MA LOW NOISE