MIC5201-3.3YM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5201-3.3YM
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
200MA LOW-DROPOUT REGULATOR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Screening Level :
Extended Industrial
Input Voltage Range :
2.5, 26 V
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Polarity :
Positive
Base Part Number :
MIC5201
Height :
1.48mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Packaging :
Tube
Seated Height-Max :
1.879 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage1-Min :
3.234 V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Regulator Type :
Low Dropout Voltage
Line Regulation :
0.4 %
Current - Output :
200mA
Control Features :
Current - Supply (Max) :
2mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Pin Count :
8
Width :
3.94mm
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Configuration :
Positive
Mounting :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
Microchip
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Input Voltage :
26 V
Number of Functions :
1
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Accuracy :
1 %
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
HTS Code :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Quiescent Current :
10 nA
PSRR :
Supplier Device Package :
8-SOIC
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mount :
Output Type :
FIXED
Number of Outputs :
Length :
4.93mm
Min Input Voltage :
2.5V
Min Output Voltage :
3.3V
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminals :
8
Terminal Position :
Dual
Max Output Current :
200mA
RoHS :
Details
Function :
LDO
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Voltage Dropout (Max) :
0.4V @ 200mA
yes
Output Voltage1-Max :
3.366 V
Dimensions :
4.93 x 3.94 x 1.48mm
Max Input Voltage :
26V
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Input (Max) :
26V
Terminal Pitch :
1.27 mm
Power Dissipation :
625W
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Dropout Voltage1-Max :
0.4 V
Package Shape :
RECTANGULAR
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Reference Voltage :
1.255 V
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Output Current1-Max :
0.2 A
Product Status :
Active
Package Type :
SOIC
Number of Pins :
Output Voltage :
3.3V
Package :
Bulk
Output Current :
0.2 A
Load Regulation :
0.3 %
Current - Quiescent (Iq) :
400μA
Voltage - Output (Max) :
Dropout Voltage :
270mV
Base Product Number :
MIC5201
Datasheets
MIC5201-3.3YM
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5201-3.3YM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:MIC5201, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:8, MIC5201-3.3YM pinout, MIC5201-3.3YM datasheet PDF, MIC5201-3.3YM amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5201-3.3YM ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC5201-3.3YM
-- Fixed 1.27 mm MIC5201 PMIC -- Series 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
MIC5201-3.3YM Overview
Deliveries are in Tube cases. The package is in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~125°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 200mA on this regulator. The total number of pins in the regulator is 8. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Several pins on the chip are 8-shaped. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number MIC5201. An example of this type of component would be a PMIC - Power Management ICs component. A Low Dropout Voltage regulator is the type of regulator that is used for this device. The maximal output current reaches 200mA to meet the operating requirements. It operates in the 10 nA Quiescent Current state. As part of the -- Series, this IC voltage regulator belongs to that category. Whenever the temperature is less than 125°C, it is recommended that you use it. The chip is operated at a maximum operating temperature of -40°C.
MIC5201-3.3YM Features
270mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C