MIC5200-4.8YS-TR
Mfr.Part #
MIC5200-4.8YS-TR
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Description
IC REG LIN 4.8V 100MA SOT223-3
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Number of Pins :
4
Type :
Linear Voltage Regulator
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 100mA
Base Product Number :
MIC5200
Voltage - Output (Max) :
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Output Voltage1-Min :
4.704 V
Product :
LDO Voltage Regulators
Min Operating Temperature :
-40°C
Output Configuration :
Positive
Microchip
Min Current Limit :
100mA
Max Input Voltage :
26V
Minimum Operating Temperature :
Quiescent Current :
10 nA
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Number of Terminals :
3
Seated Height-Max :
1.8 mm
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.8V
Output Voltage :
4.8V
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Dropout Voltage :
230mV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Load Regulation :
0.04 %
Max Operating Temperature :
125°C
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Functions :
1
Polarity :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Min Input Voltage :
2.5V
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage1-Max :
4.896 V
Voltage - Input (Max) :
26V
Current - Output :
100mA
Current - Quiescent (Iq) :
350μA
Dropout Voltage1-Max :
0.35 V
Current - Supply (Max) :
1.5mA
Supplier Device Package :
SOT-223-3
Output Voltage1-Nom :
4.8 V
Length :
6.5 mm
Number of Outputs :
1 Output
Output Current :
100 mA
Output Current1-Max :
0.1 A
Product Status :
Active
Terminal Pitch :
2.31 mm
Line Regulation :
0.004 %
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Control Features :
RoHS :
Details
Width :
3.505 mm
Series :
Terminal Finish :
MATTE TIN
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
Product Type :
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
MIC5200
Maximum Operating Temperature :
Mount :
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage Range :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Datasheets
MIC5200-4.8YS-TR
Microchip Technology MIC5200-4.8YS-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5200-4.8YS-TR] Overview
Introducing the MIC5200-4.8YS-TR, a high-performance linear voltage regulator meticulously crafted by Microchip Technology to meet the stringent demands of modern electronic applications. This sophisticated integrated circuit (IC) excels in delivering a stable output voltage of 4.8V with a remarkable current rating of 100mA, housed elegantly in the space-saving SOT223-3 package.
[MIC5200-4.8YS-TR] Features
  • Precision voltage regulation with an output voltage of 4.8V
  • High current rating of 100mA for robust performance