MIC5200-3.3BM-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5200-3.3BM-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Current - Supply (Max) :
1.5mA
Output Voltage1-Min :
3.234 V
Dropout Voltage1-Max :
0.35 V
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Seated Height-Max :
1.73 mm
Supplier Device Package :
8-SOIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 100mA
ECCN Code :
EAR99
Base Product Number :
MIC5200
Series :
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Terminal Position :
Dual
Current - Output :
100mA
Current - Quiescent (Iq) :
350μA
Voltage - Input (Max) :
26V
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
4.93 mm
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Base Part Number :
MIC5200
Microchip Technology Inc
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
JESD-609 Code :
e0
Output Current1-Max :
0.1 A
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Number of Regulators :
1
Number of Terminals :
8
Output Voltage1-Max :
3.366 V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
PSRR :
Number of Functions :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Output (Max) :
Width :
3.94 mm
Output Type :
FIXED
Output Configuration :
Positive
Pin Count :
8
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Control Features :
Enable
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
1.27 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Datasheets
MIC5200-3.3BM-TR
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5200-3.3BM-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:MIC5200, Operating Temperature:-40°C~125°C, MIC5200-3.3BM-TR pinout, MIC5200-3.3BM-TR datasheet PDF, MIC5200-3.3BM-TR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5200-3.3BM-TR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC5200-3.3BM-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5200-3.3BM-TR] Overview
[MIC5200-3.3BM-TR] Features
  • Output Voltage: 3.3V
  • Output Current: 100mA