MG80386-16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MG80386-16
Manufacturer
Altera (Intel)
Description
RISC MPU, 32-BIT, 16MHZ CPGA132
Stock
656
In Stock :
656
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
Microprocessors
Voltage - I/O :
5V
Rochester Electronics LLC
JESD-609 Code :
e0
USB :
Supplier Device Package :
Pin Count :
132
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Technology :
CMOS
Ethernet :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TC)
Co-Processors/DSP :
Pbfree Code :
No
Additional Interfaces :
Package / Case :
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Terminal Finish :
TIN LEAD
Core Processor :
80386
Series :
MG80386
Product Status :
Active
Graphics Acceleration :
No
Package :
Bulk
SATA :
Reach Compliance Code :
Unknown
Display & Interface Controllers :
RAM Controllers :
Security Features :
Speed :
16MHz