MG14JT11M0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MG14JT11M0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 11M OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Feature :
Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Safety
Package / Case :
Axial
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Diameter :
0.55 mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
11mOhm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Working Voltage :
1600V
Additional Feature :
FLAME PROOF
Composition :
Metal Film
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
MG
Datasheets
MG14JT11M0
FIXED RESISTOR, 11MOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,